Teneryfa historia i legendy

Teneryfa historia i legendy

Krótka lecz bardzo interesująca historia Wysp Kanaryjskich i Teneryfy


Informacje podstawowe

Teneryfa - Wiek Wysp Kanaryjskich, Guanches

Teneryfa - Wiek Wysp Kanaryjskich, Guanches

Wiek Wysp Kanaryjskich w tym także Teneryfy szacuje się na ok. 30 milionów lat - są to więc wyspy stosunkowo młode. Najstarsi mieszkańcy wysp nazywani Guanches trudnili się wypasaniem zwierząt, uprawianiem roli i polowaniami. Podobno byli to ludzie wysocy, bardzo dobrze zbudowani, mieli długie jasne włosy i jasno niebieskie oczy.
Najpopularniejsza teoria głosi że najwyższe szczyty gór na wyspach są pozostałością tajemniczej, poszukiwanej przez wielu zaginionej Atlantydy.
Jeszcze przed przybyciem Hiszpanów na wyspy Teneryfa była podzielona na dziewięć regionalnych królestw, których nazwy są używane do chwili obecnej Abona, Adeje, Anaga, Daute, Icod, Guimar, Tacoronte, Taoro i Tegueste.

Teneryfa - podboje, stolica, piraci

Po podbiciu wysp przez Hiszpanów w 1402 r. Teneryfa miała już ustaloną reputację jako bardzo ważny ośrodek handlowy dzięki swojemu międzykontynentalnemu położeniu. Wyspy były również często odwiedzane przez handlarzy niewolników, którzy kupowali Guanches. W ciągu ok. 100 lat oryginalny język Guanches zniknął całkowicie, a rodowici mieszkańcy wymieszali się z najeźdźcami w małżeństwach, przyjęli chrześcijaństwo i przybierali hiszpańskie nazwiska.
Do 1723 r. stolicą Teneryfy była La Laguna założona przez Alonso Fernandez de Lugo, położona w głębi wyspy, mająca dobre warunki rolnicze jak również pozostawała w bezpiecznej odległości od piratów grasujących w tym regionie.
W 1821 r. Santa Cruz de Tenerife została hiszpańską prowincją i oficjalnie ogłoszona stolicą. Tak też rozpoczął się nowy rozdział w historii wyspy. Pod zarządem Hiszpanów wyspa stała się jednym z największych ogniw handlowych łączących Europę, Afrykę i Amerykę. Stała się także miejscem bardzo często odwiedzanym przez buszujących na pobliskich wodach piratów chcących uszczknąć co nieco z nowo znalezionego bogactwa.

Teneryfa - początki turystyki

Teneryfa - początki turystyki

Na początku lat 60 gen. Franco postanowił stworzyć na wyspach raj dla turystów i trzeba przyznać że uczynił wiele, aby to osiągnąć. Powoli na wyspy zaczęło przyjeżdżać coraz więcej turystów, w szczególności zaś dobrze sytuowanych brytyjczyków.
W tamtym czasie turystyka była skupiona głównie na północnej części wyspy na obszarze pomiędzy Puerto de la Cruz i stolicą Santa Cruz. Oba te miasta szczyciły się wtedy garścią wspaniałych hoteli z najbardziej popularnym Taoro w Puerto de la Cruz na czele.

Teneryfa - warunki klimatyczne

Teneryfa - warunki klimatyczne

Teneryfa już wtedy była bardzo sławna ze względu na swój łagodny klimat, gdzie różnica temperatur pomiędzy najcieplejszym i najzimniejszym miesiącem wynosi ok. 6 stopni C. Teneryfa podzielona jest pasmem górskim na dwie strefy klimatyczne chłodniejszą północną i gorącą południową, gdzie deszcz nie pada prawie wcale, a temperatura przez dosłownie cały rok oscyluje wokół 25 stopni C. Nie można się więc dziwić że z każdą chwilą ilość przyjeżdżających tu turystów rosła w szybkim tempie. W większości byli to turyści z Europy przyjeżdżający tu na wakacje jak też na weekendy i dni wolne od pracy.

Teneryfa - raj dla turystów

Teneryfa - raj dla turystów

Z biegiem czasu turyści powoli zaczęli się przenosić na południe wyspy, co spowodowało szybki rozwój tej części wyspy. Los Cristianos z maleńkiej rybackiej wioski przekształciło się w tętniący życiem olbrzymi kurort turystyczny, a Playa de Las Americas przekształciło się z jałowej, wysuszonej ziemi w największy ośrodek turystyczny w tym regionie.
Dziś w Playa de Las Americas znajduje się największe skupisko hoteli i ośrodków turystycznych, które odwiedzane są rokrocznie przez ok. 10 mln. turystów z całego świata.